Odpust za wiernych zmarłych

1. Odpust dla wiernych zmarłych, przez cały listopad

Penitencjaria Apostolska ze względu na pandemię koronawirusa wydała dekret, na mocy którego odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad.
Warunki uzyskania odpustów:

• Odpust zupełny można uzyskać za nawiedzenie cmentarza i modlitwę, choćby myślną, za zmarłych przez osiem dni listopada, które mogą być dowolnie wybrane i oddzielone od siebie (odpust związany zwykle z dniami 1-8 listopada).
  • Odpust zupełny można uzyskać także za nawiedzenie cmentarza oraz odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” w dowolny jeden dzień listopada (odpust związany zwykle z dniem wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada).
  • Odpust zupełny mogą uzyskać osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu pod następującymi warunkami:
    • duchowa łączność z wiernymi nawiedzającymi miejsca święte,
    • wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
    • wzbudzenie intencji spełnienia, gdy będzie to możliwe, zwyczajnych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego),
    • odmówienie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (np. jutrzni i nieszporów z oficjum za zmarłych, Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia i innych modlitw za zmarłych) lub podjęcie medytacyjnej lektury jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub wypełnienie uczynków miłosierdzia przez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Pełny tekst dekretu w załączniku.

1. Normy sanitarne podczas pogrzebu

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze, zgodnie z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października br. nie ma zakazu wnoszenia trumny do wnętrza kościoła podczas ceremonii pogrzebowej. Natomiast otwieranie trumny i dotykanie zwłok jest niedozwolone.
W kościołach, kaplicach i domach przedpogrzebowych przebywać może 1 osoba na 7 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny, dokonujących ceremonii pogrzebowej lub zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Podczas pogrzebu należy zachować dystans społeczny 1,5 m. oraz obowiązek zakrywania ust i nosa w budynku i na zewnątrz (nakaz nie obowiązuje osób sprawujących kult religijny).
W celu zwiększenia bezpieczeństwa Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze zaleca stały reżim sanitarny przez napominanie wiernych i podejmowanie działań higienicznych oraz monitorowanie informacji na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego (gis.gov.pl).

1. Transmisje Mszy św.
    Radio Zachód i TVP 3 Gorzów zapraszają na transmisję Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych 1. listopada od godz. 10:30 z kościoła pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.
  2. Różaniec do Granic

W tym roku „Różaniec do Granic” będzie miał swoją kontynuację. Odbędzie się w dniach 1-8 listopada w całej Polsce, ale w innej formie niż przed trzema laty. Wydarzenie będzie składać z dwóch elementów – dla rodzin i dla parafii. Jak przekonują organizatorzy, „pragniemy modlić się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. Owocem takiej modlitwy Polaków może być wzmocnienie nadziei i wiary oraz przyjęcie pokoju Bożego”
Szczegóły na stronie www.rozaniecdogranic.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

1. Lubuska Droga Świętego Jakuba

W ramach przygotowań do ogólnoświatowego Jubileuszowego Roku Jakubowego 2021 powstał portal „Lubuska Droga św. Jakuba” – www.lubuskadsj.pl.
Więcej informacji w załączniku.

1. Książka i Nowenna przed Niedzielą Chrystusa Króla

Na prośbę bp. Stanisława Jamrozka, delegata KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych do parafii zostanie rozesłana książka ks. prof. dr. hab. Marka Chmielewskiego (KUL) pt. „Przyjdź Królestwo Twoje”, zawierająca tekst Nowenny przed Uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, którą można wykorzystać w przygotowaniu wiernych do uroczystości. Publikacja jest darem Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa.

1. W nawiązaniu do wczorajszej informacji podajemy godzinę mszy św. pogrzebowej za św. Witolda Parniewskiego, która zostanie odprawiona w poniedziałek 2 listopada br.,  w kościele pw. św. Józefa w Żarach o godz.12.00.

Z Chrystusowym pozdrowieniem

1. Tomasz Gierasimczyk