Sakramenty święte i obrzędy
“Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów”
/KKK 1213/
* * *
Najpóźniej dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka, oraz świadectwem moralności chrzestnych wystawionym przez duszpasterza parafii, w której mieszkają. (Należąc do innej parafii należy mieć zgodę własnego proboszcza na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania).
Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest zasadniczo w dniu umówionym wspólnie z duszpasterzem i rodzicami dziecka. Chrzty w trakcie Mszy niedzielnej odbywają się zasadniczo w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 11:00.
Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania. W naszej parafii sakrament pokuty i pojednania sprawowany jest w czwartek od godziny 19:00 do 20:00.
W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:
- ukończyli 16 rok życia,
- przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania,
- są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary,
- chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w razem z drugą osobą bez ślubu kościelnego, a także ci z młodzieży, którzy nie uczęszczają w szkolnych lekcjach religii.
“Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”
/KKK 1324/
* * *
Pierwsza Spowiedź i Komunia Św. dzieci w naszej Parafii odbywa się w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Termin ustalany jest z rodzicami na spotkaniu organizacyjnym.
Podstawowe przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św. odbywa się w ramach katechizacji szkolnej. Rodzice chcący, aby ich dziecko przygotowało się Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii zapisują dzieci do końca września każdego roku katechetycznego.
PLAN PRZYGOTOWAŃ DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI I KOMUNII ŚWIĘTEJ
rok katechetyczny 2022/2023
1. Zapisanie się w terminie do 01.10.2022 za pomocą formularza w aplikacji dostępnej na stronie parafialnej, lub u katechety w szkole. Tu kliknij w link do ankiety.
2. Cotygodniowe uczestniczenie we Mszy Św. niedzielnej (obecność odnotowana za pomocą zebranych naklejek na plakacie).
3. Comiesięczne obowiązkowe spotkania z Rodzicami odbędą się według następującego harmonogramu po niedzielnej Mszy św. o godz. 11:00:
Data | Temat konferencji | Poświęcenie | Do tego dnia: |
18.09.2022 | Spotkanie organizacyjne |
| Zapisy |
9.10.2022 | Zadania rodziny w przygotowaniu do I Komunii Św. | Różaniec | Pozwolenie |
27.11.2022 | Osobista modlitwa, jako relacja z Bogiem | Lampion adwentowy | Akt |
11.12.2022 | Msza św. spotkanie z Bogiem i człowiekiem | Medalik | Spotkanie |
22.01.2023 | Spowiedź | Błogosławieństwo | Składka |
26.02.2023 | Spowiedź św. dziecka | Świeca |
|
12.03.2023 | Życie | Modlitewnik | Zaświadczenie |
23.04.2023 | Komunia Święta i co dalej? | Alba |
|
4. Do 27 listopada Rodzice wszystkich dzieci ochrzczonych poza naszą Parafią w pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim zobowiązani są przenieść „Ad sacra – wyciąg z akt chrztu”, który należy pobrać w parafii, gdzie odbył się chrzest dziecka. Przesyłanie odbywa się drogą elektroniczną za pomocą formularza: tu kliknij w link do formularza.
5. Komunia Święta odbędzie się:
>> 13 maja 2022 w Kościele pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wielkopolskim;
>> 27 maja 2022 w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Łupowie.
“Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”
/KKK 1285/
* * *
MŁODZIEŻ
Przystępują do niego uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej lub uczniowie szkół podnadpodstawowych, którzy mieszkają na terenie naszej parafii.
Kandydaci zgłaszają się na początku klasy siódmej, w miesiącu wrześniu. Kandydaci do bierzmowania posiadają indeks, który pomocny jest w motywacji do formacji i życia sakramentalnego.
Kandydat do bierzmowania przygotowuje się przez:
- Systematyczne uczestniczenie w niedzielnej Mszy św.,
- Systematyczne korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania (najlepiej przed pierwszym piątkiem miesiąca),
- Branie czynnego udziału w spotkaniu grupy do bierzmowania – raz w miesiącu (druga niedziela miesiąca grupa parafialna)
O dopuszczeniu do bierzmowania będzie decydowała indywidualna rozmowa w trakcie której można spodziewać się pytań o: - udokumentowanie wcześniejszego chrztu;
- udział w niedzielnej Mszy Świętej
- systematyczne prowadzenie życia sakramentalnego (przystępowanie do spowiedzi świętej i Komunii Świętej, zaangażowanie w liturgię)
- własne refleksje na temat życia chrześcijańskiego po czasie formacji do bierzmowania;
- systematyczną, całoroczną katechizację szkolną;
- osiągnięcie odpowiedniego poziomu wiedzy religijnej zaświadczonego przez katechetę ze szkoły (minimum ocena dostateczna, w każdym semestrze dwuletniej formacji);
- systematyczny udział w comiesięcznej katechizacji parafialnej;
- udział w nabożeństwach (różaniec, roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, majowe itp.).
Kandydat do bierzmowania odpowiednio wcześniej obiera sobie imię bierzmowania. Patronem bierzmowanego powinna być osoba bliska osobowości kandydata, którą chciałby naśladować.
Świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący (praktykujący) katolicy, którzy:
- ukończyli 16 rok życia,
- przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania,
- są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary,
- świadkami bierzmowania nie mogą być osoby żyjące w razem z drugą osobą bez ślubu kościelnego, a także ci z młodzieży, którzy nie uczęszczają w szkolnych lekcjach religii.
DOROŚLI
Przygotowanie do bierzmowania kandydatów po ukończeniu 21 roku życia odbywa się raz w roku:
- w naszym dekanacie Trójcy Świętej (wrzesień-listopad);
- w dekanacie Gorzów-Chrystus Król (grudzień-luty);
- w dekanacie Gorzów-Katedra (marzec-maj).
Osoby zainteresowane przygotowaniem zgłaszają się do wskazanej parafii formacji. Za podstawę programową przygotowania do sakramentu bierzmowania przyjmuje się treści zawarte w Kompendium Katechizmu Kościoła katolickiego. Kandydat powinien wziąć udział w 10 spotkaniach przygotowujących w czasie co najmniej trzech miesięcy. Po odbytym przygotowaniu w parafii formacji wystawia się kandydatowi diecezjalne zaświadczenie o ukończeniu przygotowania.
Miejsce i czas bierzmowania
Sakrament bierzmowania dla dorosłych będzie udzielany w pierwszy poniedziałek wskazanego miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00.
- Gorzów, parafia katedralna – czerwiec;
- Zielona Góra, konkatedra – grudzień;
- Głogów, kościół pw. św. Mikołaja – marzec.
Kandydat i świadek winni przybyć do świątyni na godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. O godz. 17.00 kapłan odpowiedzialny za liturgię spotka się z kandydatami i sporządzi listę i odbierze od nich dokumenty upoważniające do przyjęcia sakramentu. Po zakończonej Mszy św. bierzmowani na żądanie otrzymają zaświadczenie potwierdzające przyjęcie sakramentu.
“Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu”
/KKK 1499/
* * *
Obowiązek poproszenia kapłana ciąży na najbliższej rodzinie chorego. W przypadku ciężkiej choroby lepiej poprosić kapłana wcześniej, bowiem jest to sakrament umocnienia. Sakrament ten może być przyjmowany wielokrotnie, a nie tylko w przypadkach krańcowych.
Przygotowanie mieszkania: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świeca, waciki, woda do popicia dla chorego. W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.
Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić w następujących przypadkach:
- jeśli jest przewlekła choroba,
- osobom starszym wiekiem,
- przed operacją medyczną,
- nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych warunkach życzyłyby sobie przyjęcia tego sakramentu.
SAKRAMENTU TEGO NIE UDZIELA SIĘ ZMARŁYM!
Kapłana z posługą do chorego lub umierającego wzywamy jak najszybciej i o każdej porze dnia lub nocy.
“Ci, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą”
/KKK 1422/
* * *
Człowiek wierzący korzysta z dobrodziejstwa sakramentu pojednania godnie i możliwie często, a bezzwłocznie w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego (świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych w rzeczy ważnej).
Sakrament pokuty i pojednania w naszej Parafii sprawujemy w czwartki w godzinach od 19:00 do 20:00.
Warunki dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia – przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.
- Żal za grzechy – boleść duszy z powodu zranienia Boga – Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.
- Postanowienie poprawy – postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.
- Szczera spowiedź – wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).
- Zadośćuczynienie – wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.
“Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej”
/KKK 1536/
* * *
W naszej parafii Przyjaciele Paradyża w każdy pierwszy czwartek miesiąca modlą się o nowe powołania kapłańskie, zakonne, misyjne podczas Mszy o godz. 18:00.
Osoby rozważające drogę powołania w wynikającego z sakramentu święceń zawsze mogą uzyskać pomoc duszpasterską w naszej parafii. Polecamy zapoznanie się też z:
“Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”
/KKK 1601/
* * *
Narzeczeni powinni zgłosić zamiar zawarcia małżeństwa w Kancelarii Parafialnej przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Wówczas otrzymają potrzebne informacje dotyczące wszelkich formalności związanych z zawarciem małżeństwa.
Narzeczeni w kancelarii muszą przedłożyć następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- aktualne Świadectwo Chrztu (z datą do sześciu miesięcy wstecz),
- Świadectwo Bierzmowania (jeżeli nie ma potwierdzenia tego sakramentu na Świadectwie Chrztu),
- Świadectwo religii z ostatniej klasy ukończonej szkoły,
- Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego + poradnictwo rodzinne,
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku “ślubu konkordatowego”),
- dane świadków sakramentu (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania).
Rozmowa o przygotowaniu obrzędów pogrzebu dokonuje się w kancelarii parafialnej, zaraz po dokonaniu pierwszych formalności w zakładzie pogrzebowym, w którym ustala się dzień i godzinę pochówku. W ramach umówienia rozmowy prosimy dzwonić na numer parafialny: +48 691 152 215. W trakcie rozmowy należy mieć ze sobą odpis aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.